बाढीपहिरोबाट सिन्धुपाल्चोकमा ७४ को मृत्यु, ४१ अझै बेपत्ता

प्रकाशित मिति :  403 पटक हेरिएको

काठमाडौं । सिन्धुपाल्चोकमा यो वर्षको वर्षायाम शुरु भएयता ७४ जनाको मृत्यु भएको छ।

दुई महिनायता मात्रै सिन्धुपाल्चोकमा बाढीपहिरोबाट हालसम्म ७४ जनाको मृत्यु भएको र ४१ जना हराइरहेको जिल्ला प्रशासन कार्यालयको तथ्याङ्कमा उल्लेख छ ।

आइतबार बाह्रबिसे नगरपालिका–७ मा गएको पहिरोमा मात्रै १४ जनाको मृत्यु भएको छ भने १७ जना अझै बेपत्ता छन् । त्यस्तै, गत असार २२ गते चौतारा साँगाचोकगढी नगरपालिका वडा नं.१२ र ९ मा गएको बाढीपहिरोले दुई जनालाई बगाएको थियो भने एक जना अहिलेसम्म बेपत्ता छन् ।

बाह्रबिसे नगरपालिका–५ जम्बुमा बजार नै बगाउने गरी गएको पहिरोले दुई जनाको मृत्यु भयो भने १७ हालसम्म पनि हराइरहेका छन् । त्यस्तै सोही दिन भोटेकोशी गाउँपालिका–४ बुलकुटेमा एक जनाको बाढीले बगाएर मृत्यु भएको थियो । यसैगरी साउन १ गते भोटेकोशी गाउँपालिका–४ फूल्पिङमा पहिरोको कारण पुरिएका पाँच जनाको शव लामो प्रयासपछि फेला परेको थियो ।

गत साउन १९ गते राति परेको अविरल वर्षाका कारण मेलम्ची नगरपालिका–११ को कभर्डहल निर्माण गर्ने कामदार सुतेको टहरो नै पुर्दा नौ कामदारको मृत्यु भयो । यस्तै मेलम्ची खानेपानीको गेट फुटलाखोलाको बेगले दुई जना बगाएकमा एक जनाको तत्काल उद्धार गरिएको थियो भने एक जना हालसम्म पनि हराइरेहका छन् ।

यस्तै सोही दिन पाँचपोखरी थाङ्पाल गाउँपालिका–२ बरुवामा एक दम्पतीले पहिरोमा परी ज्यान गुमाए । साउन ३० गते सिङ्गो गाउँ नै पुरिने गरी गएको लिदी पहिरोमा परी ३६ जनाले ज्यान गुमाएका छन् । सो पहिरोमा हालसम्म पनि दुई जना हराइरहेका छन् ।

पहिरोमा परी जिल्लाभर १३० घर पूर्णरूपमा क्षति भएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी उमेशकुमार ढकालले जानकारी दिए । यस्तै बाढीपहिरोले सयौँ परिवार विस्थापित भएका छन् ।

पहिरोका कारण सबैभन्दा बढी बाह्रबिसे नगरपालिकाको एक हजार ४४१ घरधुरीलाई स्थानान्तरण गर्नुपर्ने अवस्था रहेको प्रमुख ढकालले बताए। यस्तै भोटेकोशीमा ८७५, जुगल गाउँपालिकामा ४०८, मेलम्ची नगरपालिकामा १४३, पाँचपोखरी थाङ्पाल गाउँपालिकामा ६६, हेलम्बुमा ६७, चौतारा साँगाचोकगढी नगरपालिकामा २८, सुनकोशी गाउँपालिकामा ८४, लिसङ्खुपाखर गाउँपालिकामा ४८, बलेफी गाउँपालिकामा ७४ र त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा १७ घर स्थानान्तरण गर्नुपर्ने उनको भनाई छ ।

निरन्तर प्राकृतिक विपत्ति खेप्दै आएको सिन्धुपाल्चोकमा बाढीपहिरोले मात्र ठूलो धनजनको क्षति पुर्याउँदै आएको छ । यसको लागि सरकारले केही पहल गर्न जरुरी देखिन्छ । यदि सरकारले समयमा नै स्थानान्तरण गर्नुपर्ने अवस्था रहेका बस्तीहरुलाई स्थानान्तरण नगर्ने हो भने फेरी पनि यस्ता विपत्ती नआउँला भन्न सकिन्न ।

तपाईको प्रतिक्रिया